O Nas

Fundacja „Transpłciowość w rodzinie”. Kim jesteśmy?

Nasza fundacja wywodzi się z grupy ponad dwóch tysięcy rodziców transpłciowych i niebinarnych dzieci w Polsce. Do życia powołało ją troje rodziców osób transpłciowych 1 marca 2024 roku. Data założenia Fundacji nie była przypadkowa, to właśnie wtedy przypada Światowy Dzień bez Dyskryminacji, pierwszy raz obchodzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dekadę temu. Powód powołania do życia dnia bez dyskryminacji jest prosty i zbieżny z misją, i planami działań naszej Fundacji.

Chcemy:

  • zachęcić społeczeństwo do przyjmowania różnorodności i odrzucenia dyskryminacji we wszystkich jej formach
  • promować równość i zwiększać świadomość na temat dyskryminacji i uprzedzeń
  • reagować na przejawy nierównego traktowania i dyskryminacji osób transpłciowych oraz członków ich rodzin

Jaki jest nasz cel?

Głównym celem Fundacji jest organizowanie i popieranie działalności na rzecz wsparcia osób transpłciowych i niebinarnych oraz ich rodzin, osób partnerskich, rodziców, opiekunów. Żeby to się udało, planujemy działać edukacyjnie w zakresie kształtowania postaw tolerancji, przełamywania uprzedzeń oraz stereotypów wobec osób transpłciowych i niebinarnych. Mamy w planach także działania upowszechniające wiedzę o tożsamości płciowej, w tym o transpłciowości, niebinarności i różnorodności płciowej, działania edukacyjne na temat prawnych i medycznych aspektów procesu korekty płci metrykalnej, a także szerzenie świadomości na temat praw człowieka w obszarze tożsamości płciowej. 

Co jest dla nas ważne?

Bardzo ważnym obszarem naszych działań będzie działalność naukowa w obszarze zdrowia, a także działalność prozdrowotna, w tym: propagowanie wiedzy o chorobach i problemach zdrowotnych dotykających osoby transpłciowe i niebinarne oraz profilaktyki chorób i uzależnień, wspieranie polepszenia standardów opieki zdrowotnej nad osobami transpłciowymi i niebinarnymi, współpraca ze środowiskami medycznymi, prawniczymi, edukacyjnymi, organizacja i wspieranie pomocy psychologicznej, społecznej oraz materialnej dla osób transpłciowych i niebinarnych i ich rodzin, a dodatkowo organizacja pomocy prawnej. 

Na co liczymy?

Zależy nam, aby działania naszej Fundacji miały także wpływ na kształt edukacji szkolnej w kraju. Chcielibyśmy propagować postawy wspierające dla osób nauczycielskich wobec transpłciowych i niebinarnych osób uczniowskich. Będziemy wkładać wysiłek w budowanie ruchu sojuszniczego z nadzieją na udział Fundacji w budowaniu otwartego społeczeństwa obywatelskiego, jak i wspieraniu idei demokratycznych.

Kto nas reprezentuje?

W skład rady Fundacji wchodzą osoby aktywistyczne i sojusznicze na co dzień wspierające środowisko osób transpłciowych i niebinarnych oraz ich rodzin. Wśród członków Fundacji "Transpłciowość w rodzinie" są m.in. ludzie nauki, kultury, świata prawniczego oraz mediów.


OZD

Logo OZD

OZD - Oddział Zwalczania Dysforii, zbiórka pieniędzy prowadzona przez Monikę Ciesielską i Remiego Gajdę. Przeznaczona na zakup i wysyłkę binderów oraz gaffów dla osób bez wsparcia

Konto bankowe OZD: 33 1090 2590 0000 0001 5829 5352